احسان پور: بابت خانه نشینی ام از کسی دلخور نیستم

به گزارش وبلاگ فرافایلی، دارنده مدال برنز کشتی آزاد قهرمانی دنیا گفت: در طول مسابقات دنیای مدام به این موضوع فکر می کردم که اگر از این مسابقات هم دست خالی برگردم چه می گردد.

احسان پور: بابت خانه نشینی ام از کسی دلخور نیستم

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ فرافایلی، بهنام احسان پور کشتی گیر بهشهری تیم ملی کشتی آزاد از جمله نفرات با تجربه ای بود که در مسابقات جهانی قزاقستان چهارمین میدان جهانی اش را تجربه می کرد، چهارمین تجربه ای که به حضور قبلی آن همگی با تلخی به خاتمه رسیده بود و شاید این آخرین فرصت برای بهنام بود تا به قول خودش با دستان خالی از کشتی نرود.

احسان پور بعد از مسابقات جهانی پاریس و حذف زودهنگام از آن رقابت ها به عنوان یکی از امیدهای اصلی کسب مدال با هجمه های شدیدی روبه رو شد و حتی اعضای شورای فنی تیم های ملی کشتی آزاد خواهان حذف وی از عرصه کشتی شدند. تصمیمی که باعث خانه نشینی چندین ماهه احسان پور شد. هرچند که بهنام از این اتفاق به عنوان یک حادثه خوب یاد می نماید که باعث شد با انگیزه بیشتری به میدان بازگردد. احسان پور می گوید بابت آن قضایا از کسی دلخوری ندارد هرچند کاملاً معین است که ناگفته های زیادی دارد که مصلحت به فاش شدن آن نمی بیند. در هر حال بهنام احسان پور شاید در آخرین فرصتی که ممکن بود نصیب او گردد پیروز به کسب یک مدال ارزشمند جهانی شد. مدالی که به گفته خودش اعتماد به نفس او را بالا برده و ادامه جهت را برایش هموارتر از قبل خواهد نمود. بهنام حالا نقشه های بزرگی در سر دارد. حضور در المپیک هدفی است که به دنبال تحقق آن در ماه های پیش رو است .

گفت وگو با بهنام احسان پور برنده مدال برنز مسابقات جهانی 2019 قزاقستان که روزی به کنج خانه رانده شده بود تا ایستادن روی سکوی جهانی را در زیر بخوانید.

مسابقات جهانی خاتمه خوشی برای شما داشت از عملکردت راضی بودی؟

احسان پور:خدا را شکر که دست خالی برنگشتم. نمی خواهم توجیه کنم اما گروه و قرعه های سختی داشتم حریف ترکیه ای عنوان اروپا و کشتی گیر آذربایجانی نفر سوم جهان بود که کشتی گیر کوبایی قهرمانی جهان را هفت بر صفر شکست داده بود در حالی که در گروه مقابل نفرات سرشناسی حضور نداشتند و تمام خوب ها در گروه ما بودند .

می توانستی فینالیست شوی؟

احسان پور: در دیدار با کشتی گیر روسیه دو سه بار پایش را گرفتم که اگر یکی از آنها تبدیل به خاک می شد برنده بودم. متأسفانه حسابی روی حریف روس باز ننموده بودم و شناخت زیادی از او نداشتم بیشتر تمرکزم روی کشتی گیران کوبا و آذربایجان بود. اما وقتی در ابتدای مسابقه با حریف روس سرشاخ شدم دیدم که کشتی گیر قدرتمندی است و کار سختی خواهم داشت. هرچند می توانستم برنده باشم اما نشد .

چهارمین مسابقات جهانی بود که شرکت می کردی و از طرفی با توجه به اینکه در سه دوره قبلی پیروز به کسب مدال نشده بودی،یقیناً فشار روانی زیادی را تحمل می کردی...

احسان پور:واقعاً سخت بود. بعد از مسابقات جهانی 2017 فرانسه و اتفاقاتی که رخ داد 7-8 ماه کلاً بی خیال کشتی شده بودم اما وقتی با خودم فکر کردم دیدم حق من این نیست. سال ها در اردوهای تیم ملی زحمت کشیده ام و حقم نیست بدون مدال و با دست خالی از کشتی بروم. به خدا توکل کردم و از لیگ آغاز کردم هرچند در مسابقات لیگ هم به شیخی باختم اما ادامه دادم .

بعد از مسابقات جهانی فرانسه و ناکامی تیم ملی کشتی آزاد هجمه شدیدی روی شما و حسین خانی ایجاد شد به طوری که حتی اعضای شورای فنی خواهان خانه نشین شدن شما شدند؟

احسان پور:بله، متأسفانه برخورد خوبی با ما نشد اما به هر حال هر کسی یک نظری دارد. تیم بد نتیجه گرفته بود و شاید می خواستند با این تصمیمات بار روانی و فشار ناشی از ناکامی تیم ملی را کم نمایند. نمی گویم من مسئله ای نداشتم حتماً من هم ایراد داشته ام. اینطور نبود که بدون نقص کشتی گرفته باشم اما کم فروشی هم نکردم .

اما به هر حال چندین ماه خانه نشین شدی و به اردوی تیم ملی هم دعوت نمی شدی؟

احسان پور: بله متأسفانه، شاید خواست خدا بوده است. از کسی دلخور نیستم حتماً قسمت این بوده که در قزاقستان به نتیجه برسم. هیچ وقت از این شرایط گلایه ای نکردم با وجود اینکه چنین رفتاری حقم نبود اما هیچگاه اعتراضی نکردم حالا هم دوست ندارم به گذشته ها برگردم و می خواهم جهتی را که آغاز نموده ام با پیروزیت ادامه دهم .

در این سال ها به نظر می رسید در مسابقات جهانی 2016 شرایط بسیار بهتری برای کسب مدال داشتی؟

احسان پور:دقیقاً، در آن مسابقات که در اوزان غیرالمپیکی برگزار می شد، در 2 ثانیه آخر مغلوب حریف آمریکایی شدم در حالیکه 8 بر 6 جلو بودم و اگر برنده می شدم، به فینال می رسیدم. آنجا هم قرعه سختی داشتم. به طوری که در رده بندی هم با چاکایف روس کشتی گرفتم و چون انگیزه نداشتم، شکست خوردم.

بعد از انتخاب مجدد به عنوان ملی پوش مسابقات جهانی خیلی ها به این تصمیم انتقاد کردند و شاید اگر اینجا هم مدال نمی گرفتی عملاً دیگر شانسی نداشتی؟

احسان پور:در این سال ها واقعاً هیچ جا کم فروشی ننموده ام. برخی مواقع واقعاً بدنم نمی کشید مانند مسابقات جهانی 2105 و 2106. از نظر بدنی تحلیل رفته بودم اما همانطور که شما گفتید در جهانی 2016 واقعاً آماده بودم اما در 2 ثانیه مدال از دستم پرید .

چرا بدنت نمی کشید؟ تمریناتت ایراد داشت؟

احسان پور: نمی دانم، شاید به دلیل تمریناتی بود که انجام می دادم. شرایط بدنی من با بقیه کشتی گیران فرق می نماید و نمی توانم تمرینات استقامتی زیادی انجام دهم چون بدنم تحلیل می رود و باید بیشتر تمرینات قدرتی داشته باشم .

بعد از مسابقات جهانی 2017 شدیدترین نقدها را تحمل کردی؟

احسان پور: بله متأسفانه، این موضوع برای همه وجود دارد و به خصوص در فضای مجازی که واقعاً ویران نماینده است. مهم این است که چطور با آنها کنار بیایی .

توانستی با این هجمه ها کنار بیایی؟

احسان پور:حتماً توانستم که اینجا هستم .

اما هشت ماه ارزشمند را از دست دادی...

احسان پور: فکر می کنم اتفاق خوبی بود. دوری چند ماهه از کشتی باعث شد که برای مدتی از آن حال و هوا خارج شوم شاید اگر در همان حالت ادامه می دادم نتیجه معکوس می داد .

نگران نبودی اگر اینجا هم نتیجه نگیری چه می گردد؟

احسان پور: فکر کردن به این موضوع دیوانه ام می کرد خیلی سخت بود مگر می شد فکر نکرد اما همیشه سعی می کردم خودم را آرام کنم و تمرکزم روی مسابقه و تمرین باشد. واقعاً شرایط سختی بود. بار روانی زیادی را تحمل می کردم و مدام با خودم می گفتم نکند باز هم مانند سال های قبل گردد. اگر اینطور گردد چه جوابی به مردم بدهم .

به خصوص اینکه قرعه های سختی هم داشتی؟

احسان پور:اطلاعی از قرعه هایم نداشتم فقط شب قبل از مسابقه آقا غلام گفت فردا با ترکیه مسابقه داری، بعدش هم که مرحله به مرحله جلو می آمدم قرعه ها را به من می گفت. خودم را دست خدا سپردم و گفتم هرچه قسمت باشد همان می گردد .

بار روانی زیاد واقعاً آزار دهنده بود...

احسان پور:به هر حال چهارمین مسابقه جهانی ام بود و در بین نفرات با تجربه تیم بودم اما خدا را شکر دست خالی برنگشتم. وقتی یک کشتی گیر مدال جهانی می گیرد پشتش گرم می گردد و ادامه آن را با اعتماد به نفس بیشتری طی می نماید این مدال اهمیت زیادی در زندگی من داشت و جهت آینده را برایم هموارتر کرد .

می دانستی در آن زمان عنوان سومی احتمالی تیم ایران به پیروزی شما در دیدار رده بندی بستگی دارد؟

احسان پور:نه، به هیچ عنوان دوست ندارم قبل از مسابقه با کسی صحبت کنم. ترجیح می دهم با خودم تمرکز کنم. در خصوص قرعه ها هم همین طور. دوست ندارم بدانم چگونه است و سعی می کنم مرحله به مرحله پیش بروم .

با وزن کشی و قانون جدید کشتی مسئله ای نداری؟

احسان پور: بدون شک سخت است و من هم باید تصمیم مناسبی بگیرم .

به نظر می رسد با توجه به شرایطی که وزن 65کیلوگرم دارد نیم نگاهی هم به حضور در المپیک داشته باشی؟

احسان پور: حقیقتاً دیگر نمی توانم در 61 کیلوگرم کشتی بگیرم چون صلاح نیست بیشتر از این وزن کم کنم. از طرفی سال المپیک است و من هم می خواهم شانسم را برای حضور در بزرگترین رویداد ورزشی جهان امتحان کنم .

البته وزن 65 کیلوگرم هم مدعی جدی ندارد.

احسان پور:تمام حریفان داخلی خوب هستند من هم یکی از آنها. سعی می کنم خودم را به کادر فنی ثابت کنم. تلاشم را می کنم و اگر قسمت باشد صاحب دو بنده تیم ملی می شوم. البته در این وزن سهمیه نگرفته ایم و کار سختی خواهیم داشت. باید دید کادر فنی چه تصمیمی خواهد گرفت .

پس برنامه ات برای آینده معین شد؟

احسان پور: تمام فکر و ذکرم تغییر وزن و آماده شدن برای حضور در المپیک است. با خیلی از 65کیلویی های جهان کشتی گرفته ام و آنها را می شناسم. امیدوارم بتوانم در این وزن به تیم ملی یاری کنم .

و صحبت های خاتمهی؟

احسان پور: از مربیانم، کادر فنی تیم ملی و پدر و مادرم تشکر می کنم که در این سال ها و در سخت ترین لحظات من را حمایت نموده اند و تنهایم نگذاشته اند. امیدوارم با این مدال توانسته باشم گوشه ای از زحمات و محبت های آنها را جبران کنم.

منبع:فارس

انتهای پیغام ،

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "احسان پور: بابت خانه نشینی ام از کسی دلخور نیستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احسان پور: بابت خانه نشینی ام از کسی دلخور نیستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید